Alman araştırmacılardan 4D Baskı Teknolojisi Keşfi

Alman araştırmacılar, basıncı ve hareketleri dinamik olarak ayarlayabilen 4B malzemeleri basmak için standart 3B yazıcıları kullanarak bir sistem geliştirdi.

M.ERÇELEBİ
M.ERÇELEBİ

Araştırmacılar, tırmanan bir tesisi taklit eden ve şekli değiştirmek ve başka şekillerde hareket etmek üzere önceden programlanabilen, kendi kendini ayarlayan malzemeler üretmek için standart 3D yazıcıları kullanmanın yeni bir yolunu buldu.

Almanya'daki Freiburg Üniversitesi ve Stuttgart Üniversitesi'nden bilim adamlarından oluşan bir ekip, ağaçlara tırmanan bir sarmaşık bitkisinin, daha yaygın olarak hava patatesi olarak bilinen Dioscorea bulbifera'nın hareket mekanizmalarına dayanan gövdelerine baskı uygulayarak yeni süreci geliştirdi.

Araştırma kısmen, Freiburg Üniversitesi'nin doğadan ilham alan canlı benzeri malzeme sistemleri geliştirmeyi amaçlayan Yaşayan, Uyarlanabilir ve Enerji-Otonom Malzeme Sistemleri Mükemmellik Kümesi'nden ( liv MatS) geldi.

İşte teknolojinin diğer detayları..

Gerçekten de, Advanced Science'da yayınlanan araştırma üzerine bir makaleye göre , ekip tarafından geliştirilen 4D baskılı kendi kendini şekillendiren malzeme sistemlerini tasarlamak için malzeme programlama yaklaşımı biyolojik rol modellerine  dayanmaktadır .

4D baskı, harici uyaranlara yanıt verebilecek veya kendi başlarına hareket etmek üzere önceden programlanabilecek materyaller geliştirmek için 3D yazıcıları kullanmak için kullanılan bir terimdir. Tipik olarak bu tür baskı, yalnızca özel, ısmarlama ve pahalı malzemeler ve yazıcılar kullanılarak yapılabilir.

Teknoloji