Brütalist, geometrik formlara dayalı bir konut projesi

Gürcistan'da bir konut projesi.. Brütalist, geometrik formlara dayanan modern bir yapının hikayesi..

M.ERÇELEBİ
M.ERÇELEBİ

Gürcistan'da Tiflis yakınlarındaki bir yamaçta , mimarlık laboratuvarı #3'ten mimarlar ıraklı abashidze ve dimitri shapakidze , üçgen formların bir düzenlemesine bölünmüş özgün bir geometrik konut tasarladılar .

Projenin ana amacı, arazinin bozulmaması ve evin organik olarak içine gömülmesi için geniş istinat duvarları oluşturmadan bölgenin karmaşık topografyasını ele almaktı.

Hacimlerin geometrik nirengi bir çözüm olarak düşünüldü, böylece daha uyumlu ancak dinamik bir yapı üretilerek brütalist estetiğin sergilenmesi sağlandı.

Çevredeki kayalık çıkıntılara benzer bir görünüm benimseyen mimarlık laboratuvarı #3 rezidansı , genel brütalist estetiğe sıcaklık veren açık renkli betondan oluşuyor. 'Fil ve kör adamlarla ilgili ünlü masalda olduğu gibi, bu evin farklı yerlerde farklı şekilleri var', iraklı abashidze ve dimitri shapakidze paylaşıyor ; 'Bazı yerler ince ve trambolini andırıyor, bazı yerler çayır gibi yayılıyor' .

Geometrik konfigürasyonu ve çeşitli üçgen oluşumları sayesinde proje, arazinin sunduğu tüm olasılıkları birleştirmek ve sentezlemek için müşterilerin isteklerini mükemmel bir şekilde karşılıyor ve elde edilebilecek tüm mimari kararlar arasında altın bir kesişme noktası buluyor.

proje bilgisi:

isim: üçgen ev
mimarlık ofisi: mimarlık laboratuvarı #3
baş mimarlar: ıraklı abashidze, dimitri shapakidze
yer: tbilisi, gürcistan
görselleştirmeler: paralel stüdyo

Mimari