İpliğin sanata dönüştüğü anlara şahit olmak ister misin?

İpliğin sanata dönüştüğü anlara şahit olmak ister misin?

Tekstil insanoğlunun giyinme ihtiyacını karşılamak için geliştirdiği bir disiplin olarak bilinirdi. Fakat bu sanatçıların iplikten birer sanat eseri çıkarmış olmalarına şaşıracaksın! İşte o parçalar!

Düğme ve boncuklardan hayvanat bahçesine
Pandemi sırasında bir kadın düğme ve boncuklardan 200′den fazla hayvan yaptı. Worcestershire’daki Malvern’den Julie Thomas, torunlarının koleksiyonundan birzürafa yaratıp yaratamayacağını sorduktan sonra kreasyonları yapmaya başladı.Her sabah farklı bir hayvan yaptı ve şimdi “hayvanat bahçesi” iç…

İpliğin sanat dönüştüğü an!

Farklı renkteki iplerden oluşturulan bu örgüler birer yılanı andırıyor. Tekstil sanatçıları uzun zamandır yürüttükleri çalışmalarında farklı temalar üreterek izleyenlerin ilgisini üzerlerine çekmeyi başardı.

Sokakta kalanları da temalarına eklemeyi unutmadılar

21. yy'da karşımıza çıkan tekstil sanatçıları, yaratıcılıkta sınır tanımıyor. Bu yaratıcılığın oluşturdukları temalarında günlük yaşantının acılarını da işlemeyi unutmuyorlar.

Ütopik ürünlerden vazgeçmediler

Ünlü tekstil sanatçıları tekstilin sınırlarını zorlamayı seviyor. Hayal dünyalarını da bu sınırların içerisinden çıkarmayı başardıkları söylenebilir. Tek bir renk kullanılarak ne kadar karmaşık bir eser yaratılabilirdi?

Işık hüzmesi mi? İp mi?

Fotoğrafta yer alan eseri bir ışık hüzmesi ya da lazer sanabilirsiniz. Fakat bu tamamen iplerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur.

Naziler tarafından sansürlenen unutulmuş kadın sanatçılar
Viyana, 20. yüzyılın başlarında entelektüel bir güç merkeziydi ve iki erkeksanatçı, Viyana modernizminin devleri olarak kabul ediliyor: Gustav Klimt veEgon Schiele. Ancak Viyana Belvedere Müzesi, o dönemde kadın sanatçıların uzunsüredir ihmal edilen katkılarını sergiliyor. Klimt tablosu 100 yıll…

Tekstil sanatçıları yeni yüzyılda daha birçok farklı eserin bizleri beklediğini de söylemeden geçmiyorlar. Bakalım ilerleyen zamanlarda ne gibi yaratıcı eserler ile karşı karşıya kalacağız.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün