İsveçli mimara ait yaşam ve ölüm konseptini barındıran mimari serginin incelenmesi

İsveçli mimara ait yaşam ve ölüm konseptini barındıran mimari serginin incelenmesi

1885 yılında doğan İsveçli Sigurd Lawerentz, ilginç mimari yaklaşımları ve ürettikleri ile son zamanlarda ilginin oldukça arttığı bir mimardır. Yaşamı boyunca röportajlardan ve medyadan kaçan mimarın değeri daha yeni yeni anlaşılıyor.

Tipik İsveç Mimarisi'nden öte

Sergide yalnızca mimari ürünler değil, aynı zamanda Lawerentz'in tasarlamış olduğu ilginç tasarımlara sahip objeler de yer alıyor. Renkler incelendiğinde, yıl boyu kapalı bir havaya sahip olan İsveç'i yansıttığını görüyoruz.

Antoni Gaudi: Dahi Mi? Deli Mi?
İspanya’nın Barselona kentinde yetişen Antoni Gaud[https://www.dezeen.com/tag/antoni-gaudi/]i tarihe damga vurmuş Katalan birmimardır. Dönemin inançlı insanlarından birisi olarak öne çıkan Gaudi, Katolikinancına sahipti. Yaşadığı dönemde neo-gotik çalışmalara aimza atan ünlü mimarbirçok mimardan…

Grinin sonsuz tonu...

Siyah-beyaz bir filmi andıran bu sergide, ölüm ve yaşam arasında gidip gelen izleyiciler, çok fazla duygusal anı da yaşıyor. Gri ve beyaz renklerin öne çıktğı mimari unsurlar da kontrasttan vazgeçilmediğini göz önüne koyuyor.

Çin’de İnşaa Edilen Mükemmel Ağaç Evler
Ağaç evlerin birçok insanın hayali olduğunu biliyoruz. Yaşanılan ortamın otantikve bol oksijenli olması her insanı heyecanlandıran bir unsur olarak ortayaçıkmaktadır. Bu nedenle ağaç evler de tasarım olarak birçok mimarın hayalindeyer almıştır. Ağaç ve hayat!Basit bir bitki gibi görünse de haya…

Hayatı boyunca yanlış anlaşılmak...

Lawerentz, hayatı boyunca yanlış anlaşılmış ve buna bağlı olarak da yanlış yorumlanmış bir mimar ve sanatçıdır. Fakat bugünkü sergide gün yüzüne çıkan birçok eseri insanları şaşkınlığa uğratıyor.

Serginin amacı

Sergi, düzenleyenler tarafından bir bakıma bir vefa borcu olarak adledilmektedir. Ömrü boyunca yanlış anlaşılan bir mimar için gerekli günah çıkartmanın yapıldığı bir ayin de denilebilir.

Pandemi Sürecinde Evden Çalışanlar İçin Yenilikçi Ürün Tasarımları
Koronavirüs pandemisinin, etkisini artırarak ilerlediği günlerde evden çalışmakbir seçenekten çok zorunluluk haline dönüştü. Hal böyle olunca evde yer alanmobilyaların da fonksiyonlarının yetersiz olması işlerimizi etkileyen bir unsurolarak karşımıza çıkmaktadır. İşte sizin için derlediğimiz, hom…

Umarız sanatçı ve dehalar, çağımızda doğru şekilde anlaşılır ve ötekileştirilmezler.

- Reklam Alanı -

Yazar Cem Can

Yazılım Mühendisiyim. Sanat ve sporla yakından ilgileniyorum. Boş zamanlarda hiking yapmayı severim!

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün