Lüks yaşamın havadaki temsilcisi özel jetler ilk olarak nasıl tasarlandı? 🛫

Lüks yaşamın havadaki temsilcisi özel jetler ilk olarak nasıl tasarlandı? 🛫

Film yıldızlarının, ünlü sporcu, influencer ve zengin iş adamlarının gözdesi olan kanatlı lüks araçların tarihi ve çıkış amacı nasıldır?

Uçmak, Wright kardeşlerden sonra hızlı bir ivme göstererek büyümeye devam etti.

İnsanlığın hem ulaşımı ve nakliyeyi kolaylaştırmak için geliştirdiği araçlar bir süre sonra zenginliğin simgeleri haline gelmeye başladı. İlk geminin üretilesinden sonra ev konforunun ötesinde bir deneyime ulaşma fikri çok uzun yıllar sonra bulunmadı. Veya üretilen ilk arabanın sonrasında insanlık bunu lüks kavramları ile ilişkili hale getirdi.

0′dan 100′e sadece 4 saniyede çıkabilen elektrikli araba!
Steve Fambro, elektrikli araçların en göze batan sorunlarının - menzil ve şarj süreleri - üstesinden gelebilecek bir mobilite çözümü hedefiyle Aptera’yı duyurdu.

Günümüzde farklı tarifeli seferler yapan havayolları firmalarının müşterilerini memnun etmek ve diğer havayollarından ayrışmak için tasarımları sürekli olarak birbirleriyle yarışıyor.

Havada internet erişimi, sıcak bir havlu, lüks bir içecek derken gökyüzünde duş alıp sanki evden çıkmış gibi konforlu bir şekilde uçaktan inebilirsiniz. Bu gösterişin ilk başlarına, ilk özel jetlerin üretilme ve tasarlama fikrine doğru bir yolculuk yapalım.

Tesla Geleceğe Işık Tutuyor
Elon Musk ile hayatımıza giren Tesla[https://tr.wikipedia.org/wiki/Tesla_(%C5%9Firket)] 483 beygir gücünde ve birkaç saniye içerisinde 100 km hıza ulaşıyor. Musk’tan önce de elektrikli araçlarüretilmekteydi. Mühendisler elektrikli araçların[https://tr.wikipedia.org/wiki/Elektrikli_otomobil…

Özel uçakların tasarım hikayesi nasıl başladı?

Şımartılma duygusunun ne kadar güçlü olduğunun farkında olan Bill Lear adındaki bir girişimci tarafından özel jet sektörü kuruldu. Bill Lear, özel uçaklar tasarlamadan öncede girişimcilik ile iç içe bir hayat yaşıyordu. 1962 yılı öncelerinde araç içi radyo gibi farklı ekipmanlar tasarlamış ve patentini almış bir kişiydi.

Özel uçak pazarı ise onun hayallerini süsleyen bir girişimdi. Dört ila sekiz yolculuyu konforlu, hızlı bir şekilde sabah evinden çıkıp Kaliforniya’daki işlerini halletmesini, akşam ki toplantıya veya bir film galasına yetişebilmesini istiyordu. Böyle bir uçağın sıfırdan projelendirilip, tasarlanması uzun zaman ve maliyet gerektirdiğinden baz alabileceği bir uçak aramaya başladı.

SpaceX, Starlink internetini kamyonlara, teknelere ve uçaklara bağlayacak
SpaceX, hızla büyüyen internet ışınlı Starlink uyduları ağını, arabalara,kamyonlara, nakliye teknelerine ve uçaklara bağlamak için yasal onay istiyor.Geçen Cuma Federal İletişim Komisyonu’na iletilen talep, SpaceX’in, en büyükadımlarından biri haline geldi. İlk Kara Delik beklenenden yüzde 50 da…

Aradığını ise İsviçre Hükümetinin sipariş verip almaktan vazgeçtiği FFA üretimi P-16 ile buldu. Savaş uçağı olarak tasarlandığından dolayı atik, yeterli iç hacimi ve hızlı olan bir uçaktı. Kısa pistlerden bile kalkış performansı sergileyebilmesi onun için yeterli olmuştu.

Çalışmalara ilk önce İsviçre’de daha sonrada Amerika’da devam eden Bill Lear’ın hayalleri somutlaşmış ve insanlar tarafından çok hızlı bir şekilde kabul görmüştü.

Kısa süre içerisinde 500 adet satış rakamına ulaşmış ve üstünde kurucunun adı Lear Jet yazısını taşımaya başlamıştı. Pazarın oluşmasının ardından farklı üreticilerde pastadan pay almak istedi ve bu yarışın ateşini körükleyerek günümüzdeki lüks yarışındaki gövde gösterilerini oluşturmuş oldular.

- Reklam Alanı -
Murat E.

Yazar Murat E.

Mimari projeler, tasarım araçları ve teknoloji ile tasarımı buluşturan konularda içerikler paylaşıyorum. Aynı zamanda Türkiye'nin En Büyük Yapı Platformu YapıForumu.com'un kurucusuyum. #blogger
Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün