NFC Teknolojisi nedir? 2021 Güncel ve Kısa Bilgiler

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ancak tanımı ve işlevleri hakkında çok iyi olmadığımız NFC Teknolojisi bu haberimizde..

M.ERÇELEBİ
M.ERÇELEBİ

NFC teknolojisi, Near Field Communication yani yakın alan iletişimi anlamına gelmektedir. Bu teknoloji telefonunuzun yakında bulunan her hangi bir başka cihazla temas halinde olmadan iletişim kurmasını sağlamaktadır. Bunu yapmak içinde telefonunuzu 4 cm kadar ilgili cihaza yaklaştırılması gerekiyor.

Kablosuz bağlantı ile yapılması gereken işlemi temassız olarak yapılmasını gerçekleştiriyor.

NFC, cihazlardan iki şekilde bağlantı kurulmasını sağlıyor ve her iki cihazın da bir birlerine basit komutlarla bilgileri gönderip almasını sağlamaktır. NFC bağlantısı ile 3G, 4.5G, Wi-fi yanda LTE gibi herhangi bir bağlantı ile beraber çalışmaz ve bu özelliği kullanmak için herhangi bir ücret söz konusu değildir.

Alman araştırmacılardan 4D Baskı Teknolojisi Keşfi
Alman araştırmacılar, basıncı ve hareketleri dinamik olarak ayarlayabilen 4B malzemeleri basmak için standart 3B yazıcıları kullanarak bir sistem geliştirdi.

Banka kartınızın yanda kredi kartınızın bağlı olduğu mobil bankacılık uygulamalarında NFC işlemi ayarlarını görebiliyorsunuz. Alışveriş yapacağınız herhangi bir yerde pos cihazında NFC desteği varsa, kartınızı hiç cebinizden çıkartmadan temassız ödeme yapabilirsiniz.

Bu sayede kartınızı yanınızda taşımanıza da gerek kalmaz.

Akıllı Cep telefonlarında NFC teknolojisi

NFC teknolojisi pek çok android akıllı cep telefonunda yer alan bir özellik olarak bulunsa da bazı ücreti düşük olan akıllı telefonlarda bu özellik bulunmuyor.

Bu teknolojik özelliğin cep telefonunuzda olup olmadığını kontrol etmek için yapmanız gerekenler;

  • Cep telefonunuzu açın ve ayarlar kısmına girin
  • Ardandan kablosuz ağlar kısmına tıklayarak açınız

Ya da 👇

  • Ayarlar kısmını açın
  • Daha sonra bağlantılar kısmını seçin
  • Oradan da diğer bağlantılar

Yolunu izleyiniz. Eğer NFC teknolojisi seçeneği bu yerlerde görünüyorsa cep telefonunuzda bu uygulama yer almaktadır.

NFC teknolojisi android akıllı telefonlarda nasıl kullanılıyor?

Using my American Express creditcard with Apple Pay
Photo by CardMapr.nl / Unsplash

NFC bağlantısı, radyo bağlantısı ile kuruluyor ve bu şekilde veri iletiyor ve veri aktarması yapıyor. Yani iki cihazın bir biriyle bağlantı kurması için NFC protokollerine bağlı kalması gerekiyor. NFC teknolojisi Bluetooth özelliğinden çok daha farklıdır.

Ayrıca NFC teknolojisinin kullanılması için herhangi bir güç kaynağına gerek yok. NFC kullanılması için kredi kartı olması yeterli oluyor, en güzel örneği bunu gösterebilirsiniz.

Akıllı cep telefonlar gibi aktif olarak kullanılan cihazlarda ise NFC, veri gönderimi yapar ve aynı zamanda veri almaya da yardımcı olur. Bu işlemi yapmak için NFC’nin 3 modu bulunmaktadır. Yazıcı ya da okuyucu modu, NFC afişlerindeki etiketlerin okunmasını sağlamaktadır.

Üstelik kart emulasyonu, kartının cep telefonu ile tanımlandıktan sonra cep telefonunuzla direk olarak temassız olarak ödeme işlemi yapmanızı sağlamaktır.

Uygulamanın eşler arası modunda da cihazlar arasında dosya transferi işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

NFC teknolojisi Sorunları

Mobile Payment using Payment Terminal. Picture taken bij Jonas Leupe (www.brandstof.studio) for In The Pocket (www.inthepocket.com)
Photo by Jonas Leupe / Unsplash

Her Android cihazda NFC özelliği bulunmuyor. Bundan dolayı da bazı akıllı telefon sahipler NFC’den yararlanamazlar.

Fakat yine de NFC teknolojisi gün geçtikçe daha yaygın bir hal almaktadır.

NFC teknolojisinin çipleri akıllı cep telefonlarında aynı yerde bulunmaz. Bundan dolayı da NFC özelliğini kullanın ve farklı bir cep telefonu satan alan bir kişi aldığı telefon üzerinde biraz araştırma yapması gerekir.

NFC Teknolojisi nedir? NFC Bağlantısı ve özellikleri ile bu teknolojinin yeteneklerini gelecekteki pozisyonunu artılarını, eksilerini sizler için paylaştık. Siz de düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji