Wordpress alternatifi Süper Blog Altyapısı: Ghost CMS

Bu yazımda sizlerle Ghost blog altyapısı hakkında inanılmaz güzel bilgileri paylaşmaya çalıştım.

M.ERÇELEBİ
M.ERÇELEBİ

TasarımHaber'i hayata geçirirken içerik odaklı, tonlarca detayla uğraşmadan işlerimizden arta kalan vakitlerde güzel ve faydalı bir içerik veritabanı, içerik koleksiyonu oluşturabileceğim bir blog altyapısı arıyordum. Bir kaç alternatif dışında Ghost CMS kadar etkileyenine rastlamadım.

Şimdi bu güzelim scriptten bahsedeyim. Öncelikle ben yazılımlarla pek haşir neşir olmayan, yok güncellemeydi, yok eklentiydi çok uğraşmak istemeyen bir mimar bloggerim. Bu pozisyondayken yazılım dili öğrenmek, kodlama öğrenmek yeni bir bambaşka meşgale hatta uzmanlık alanı olduğundan bunca şeye vakit ayırmak yerine Ghost'u keşfettim.

Gördüğünüz üzere TasarımHaber oldukça stabil, hızlı, anında reaksiyon veren, göze de hoş gelen bir görünüme sahip. İşin arka planına değinmeye Ghost admin paneli'ne değinmeye hiç gerek yok. Çünkü herşey çok sade, kullanıcı odaklı, yayıncılık ve bağımsız yayıncılığa yönelik bir yapıda. Giriş yapıp bir içerik paylaşmak wordpress'te en kötü 15 dk. sürerken ghost'ta bir çok yerleşik özellik sayesinde ayrıca minimalist metin editörüyle 3 - 5 dakikada ortaya çıkıyor.

Wordpress'te belirli bir sürenin sonunda hiçbir ek oynama yapmasanız sadece içerik girseniz dahi yok veri tabanı hatasıydı, yok eklenti güncellemesiydi boğuşup duruyorsunuz. Aslında bu wordpress'in suçu değil. Wordpress ile inanılmaz işler yapabilirsiniz. Bir alışveriş sitesinden tutun, bir arkadaşlık sitesine kadar hatta dev bir sosyal ağa dahi dönüştürebilme imkanınız var. Ghost ise öyle değil. Tamamen içerik odaklı ve içerik paylaşmak o kadar keyifli ki..

Ghost'u hiç bir teknik beceri, kodlama bilmenize gerek kalmadan rahatlıkla sezgisel arayüzü sayesinde öğrenebilirsiniz. Zaten kurcalayacak birşeyi de yok :) Herşey ortada, açık ve oldukça sade.

Yazımın başında da dediğim gibi ben bir yazılımcı ya da kodlama uzmanı filan değilim. Bu nedenle işin teknik yanlarıyla alakalı çok güzel blog yazıları internette mevcut. Birazcık aratmayla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ancak kabaca aşağıdaki farkları görebilirsiniz.

Ghost ve Wordpress arasındaki farkları yukarıda kabaca görebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve diğer herşey için aşağıda Ghost Resmi websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ghost: Turn your audience into a business
The world’s most popular modern publishing platform for creating a new media platform. Used by Apple, SkyNews, Buffer, OpenAI, and thousands more.
İnternetTeknoloji