Yeni mezun mimarlar kendini nasıl geliştirebilir ?

Bu yazımda sizler için yeni mezun bir mimarın kendini nasıl geliştirebileceği hakkında özet bilgiler paylaşmaya çalıştım.

M.ERÇELEBİ
M.ERÇELEBİ

Meslek hayatımda sanırım 10 yılı geride bıraktım. Bu bağlamda söyleyecek sözlerim elbette var. Bir kaç yıldır bloglama konusunda işlerden pek vakit bulamasam da çeşitli platformlarda bazı şeyleri dile getirmeye çalıştım. Yeni mezun mimarlar için söyleyeceklerim oldukça önemli. O zaman haydi başlayalım..

Öncelikle yeni mezun mimarın kendini, yeteneklerini ve mesleğini yeterince tanıması en önemli ve öncelikli bir konudur.

Seversiniz sevmezsiniz o ayrı mesele ama Moda Tasarımcı Cemil İpekçi'nin bir söyleşisinde sarfettiği sözleri halen unutamıyorum. Sözleri birebir hatırlayamasam da şu mealde şeyler ifade ediyordu.

  • İyi bir moda tasarımcı nasıl olunur diye soruyorlar.. Oysa herşeyden önce kumaşı tanımak, vücudu ve vücutları tanımak herşeyden önemli..
  • Aynanın karşısında çıplak vaziyette saatlerce kendi bedeninizi izleyerek inceleyerek yola çıkın.. Böylelikle başkalarının vücutlarına da hakim olacaksınız..

Şimdi ne alakası var diye sorabilirsiniz. Ben bu lafları kendi mesleğimize yoruyorum. Önce oturduğunuz eve hakim olun. Oturduğunuz muhitte neler oluyor, nasıl yaşam sürülüyor ve nasıl bir yaşam söz konusu?.

İyi bir mimar olmak herşeyden önce iyi bir izleyici olmayı gerektirir!

İyi bir izleyici olmak ise herhangi bir eğitime ihtiyaç duymaz. Kendinizi etrafınızı, mikro ve makro ölçekte izleyin. İşleyişi, doğal akışı, hayatın olağan seyri ve yeteneklerinizi de bu bağlamda tek potada eritin.


Buraya kadar oldukça felsefi ve daha çok soyut düşünce biçimleri üzerinden naçizane öğütlerde bulundum. Şimdi ise biraz daha şu kitapları okuyun, bu eğitimleri alın, falanca programları öğrenin deme vakti..

  1. Meslektaşlarınızın ofislerine gidin. Onlara işlerinde yardım edin. İlk etapta para talep etmeyin. Zaten yeterli faydayı sağladığınızda yeterli harçlığı hak ettiğinizi göreceklerdir.
  2. Ünlü ve başarılı meslektaşlarınızın yayınlarını, kitaplarını, bloglarını, sosyal medya paylaşımlarını takip edin. Bu size ufuk çizgisini gösterecektir.
  3. Mesleğiniz hakkında konuşun, tartışın, yarışın, rekabet edin.

Bu listeyi inanın 250 maddeye çıkarabilirim. Ama şimdilik bu kadarıyla yetinmek istedim. Yine sorularınızı benimle aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Köşe yazısı