Yenilikçi Tasarımı ile Evrimi Tamamlanan I.D.4

Yenilikçi Tasarımı ile Evrimi Tamamlanan I.D.4

Otomotiv endüstrisine yıllar boyunca adından söz ettirmiş Volkswagen’in yeni aracı I.D. 4’e yakından bakacağız.

2021 Mercedes-Benz C Serisi tanıtıldı
Sahip olduğu özellikler ile fark yaratacağı düşünülen 2021 Model Mercedes-Benz Cserisinin S serisi ile mukayese edilebilecek nitelikteki özelliklerinihaberimizde sizlerle paylaştık. 0′dan 100′e sadece 4 saniyede çıkabilen elektrikli araba!Steve Fambro,elektrikli araçların en göze batan sorunları…

Konumuz I.D.4, fakat bu markanın daha önceki evrimlerinden kısaca değinmemiz gelinen noktadaki anlayışı kavramamızda yardımcı olacaktır. Volkswagen Beetle ile dünyayı kasıp kavurdu. Yıllar boyunca bu araba kullanıldı ve halen daha kullanılıyor. Gerek tasarımı gerek ise onu sevenler hiçbir şekilde yalnız bırakmadı. Ardından bir devrim yaşandı ve Golf Mk1 sevenlerine merhaba dedi. Ve tam 8 nesil boyunca sevenleri farklı tasarımlar ile yeni deneyimler yaşattı.

Yeni gelen model ise şirketin yakın gelecekte yaşadığı dizel probleminden sonra raftan indirip üretime geçirdiği bir projedir. Elektrikli otomobiller konusundaki ilk tasarımı değildir. Fakat bu model sürdürülebilir bir gelecek için önemli bir adımı simgelemektedir. Tahminimizce beklenen potansiyele kavuştuğunda I.D. 4 yeni bir ikon olabilir.

Evrimin Dışarıdan Görünümü

Dış tasarım hatlarına bakıldığında genel olarak yumuşak hatları barındıran ve modern bir izlenim sunan aracın küçük detayları da incelikle düşünülmüş. Hem elektrikli bir araç için aerodinamik açısından önemli gelişmeler kaydedilirken, müşterilerin zevkleri düşünülmüş.

Türkiye’nin Yabancı Lisansı İle Üretilen İlk Aracı: Murat 124
Son model bir jipe binmeyi hepimiz hayal etmişizdir. Otomatik vites, akıllıyazılımlar, abs ve en önemlisi yakıt tasarrufu! Günümüzün modern ve sonteknoloji araçları bu tür gereklilikleri yerine getirirken 80′lerin teknolojisiile vazgeçilmez olan bir araçtan bahsedeceğiz: Murat 124[https://tr.wikipedia.org/wiki/Murat_124…

Keskin kaput uzantıları ve arka çamurluğun oralarda kavisli ütü çizgisi ile kaslı bir araba imajı çiziyor. Bu hatları sayesinde büyük kitleler tarafından sevilebilir. Ön ızgarada led farların bir devamı, ortada ise yenilenen Volkswagen logosu yer alıyor. Elektrikli araçlarda eskisi gibi motoru soğutmak için klasik ızgaraya ihtiyaç duyulmadığından toplu bir yüze sahip. Tamponun altında ise ızgarasız görünüme geçiş için benzer bir desen kullanılmış.

İç Tasarımda Yenilikçi Anlayışın Ezgileri

Kendini sürdürülebilir otomobil anlayışında da önde tutmak isteyen şirket, iç tasarımda ise minimal etkiyi oldukça fazla kullanmış diyebiliriz.

Beyaz ve alüminyum detaylı şık bir direksiyon simidinin üzerindeki ince logo ile gerçekten sadeliği tezahür ediyor. Dijital gösterge paneli ise hemen arkasında duruyor.

Manuel Mi Otomatik Mi?
Makinenin icadından kısa bir süre sonra üretilmeye başlanan otomobiller manuelşanzımana sahipti. Ardından kısa bir süre sonra otomatik vitesli araçlarüretilse de manuel şanzımanlı araçlar kadar yakıt tasarrufu yapmıyordu. Pekibugün insanlar manuel ya da otomatik araçları neye göre seçiyor? Ameri…

Sağında ise 10 inç büyüklüğünde bir multimedya ekranı konumlanmış. Yenilikçi tasarımının izlerini koltuklara da taşıyan modelin adı ise iki koltuğunda üzerine zarif bir şekilde işlenmiş görüyoruz.

Farklı donanım opsiyonlarına sahip olan bu elektrikli modelde birçok güvenlik özelliği bulunuyor. Listeye şöyle bir göz attığımızda, manevra sistemi, yaya algılama, şerit takip, acil frenleme ve park mesafe kontrolü gibi çeşitli donanımları bizlere sunuyor.

Araba tasarım haberleri ve arabalar hakkında içerikler - TasarımHaber
Araba tasarım haberleri, araba teknolojileri ve otomotiv sektöründe öne çıkan en son gelişmeleri yorumladığımız, paylaştığımız bir kategoridir.
- Reklam Alanı -
Yağmur Heldem

Yazar Yağmur Heldem

Teknoloji ve tasarım içerikleri paylaşıyorum. Mezun oldum olalı üniversite son sınıf öğrencisiyim Aklım okulda kaldı :)

Bunları da beğenebilirsiniz

Başarıyla abone olundu. TasarımHaber
Harika!, şimdi tüm ÖZEL HABER İÇERİKLERİ'ne erişebilmek için ödeme işlemini tamamlayın.
Tekrar Hoşgeldin! Hesabına başarıyla giriş yaptın.
Oturumunuz açılamıyor, lütfen tekrar deneyin.
Başarılı! Hesabınız tamamen etkinleştirildi, artık tüm özel içeriğe erişebilirsiniz.
Başarılı! Fatura bilgileriniz güncellendi.
Fatura bilgileriniz güncellenirken bir hata oluştu.
Gece Gün